Výstavní činnost a kulturní aktivity Národního památníku na Vítkově
Výstava Hudba a politika
(15. 5. 2014–15. 3. 2015)
Výstava přibližuje návštěvníkům hudbu jako fenomén s významnou politickou funkcí. Zabývá se hudbou ve vztahu k revoluci, válce, hudbou ve službách politické propagandy, hudbou jako symbolem státnosti, represí v hudebním životě i rolí hudby a hudebních celebrit v současné politické kampani.
Více informací o výstavě naleznete zde.
Výstava Žižkovská bohéma
(1. 1.–15. 6. 2014)
Žižkov první poloviny dvacátého století jako svébytná čtvrť s vlastními pravidly přál umělecké bohémě. Umělci se scházeli ve zdejších hospodách, ale i v olšanské vile S. K. Neumanna nebo v divadle. Malá panelová výstava Národního muzea konající se v prostorách Národního památníku na Vítkově představuje některé s uměním spjaté osobnosti, jež na Žižkově trvale nebo na čas působily či hledaly inspiraci.
Výstava Velká válka
(od 6. 6. 2014)
Menší výstavka věnovaná 100. výročí vypuknutí první světové války.
Výstava Žižkov ve vzpomínkách
Panelová výstava otevřená 14. 6. 2014 seznámila čtenáře s historií pražské čtvrti Žižkov, vrchu Vítkov a Národním památníkem na Vítkově prostřednictvím pohlednic a fotografií.
Výstava Německý podzim. Cesta východoněmeckých občanů ke svobodě
(2. 10.–7. 12. 2014)
Národní muzeum ve spolupráci s Československým dokumentačním střediskem, o. p. s. uspořádalo panelovou výstavu u příležitosti 25. výročí masového útěku občanů NDR, kteří se přes Československo chtěli dostat do západního Německa. Po otevření hranice mezi Rakouskem a Maďarskem to byla další cesta, kudy mohli opustit socialistický blok.
Výstava Pomalu začalo být zase dobře. Vyhnanci vyprávějí o nuceném odchodu, příchodu a životě v nové domovině
(6. 11. 2014–11. 1. 2015)
Putovní výstava, kde vyhnanci vyprávějí o nuceném odchodu, příchodu a životě v nové domovině, kterou připravilo Centrum pro výzkum migrace v Sankt Pöltenu spolu s Dolnorakouským zemským archivem. Návštěvníkům se tak připomenou životní osudy českých a moravských Němců, kteří museli po skončení druhé světové války nedobrovolně opustit své domovy a zvyknout si na život v sousedním Rakousku. Jedná se o první z cyklu výstav, kterými chce Národní muzeum prezentovat historické události a témata týkající se našich dějin pohledem ze zahraničí.
Výstava Československé dobrovolnické jednotky v armádách Dohody
(11. 12. 2014–1. 3. 2015)
Výstava provedla diváka poutavým příběhem Čechů a Slováků, kteří se od počátku války hlásili do dohodových armád. Ve výstavě se mohli návštěvníci dozvědět nejen o historii tří nejznámějších legií – v ruské, francouzské a italské armádě, ale také o legionářích v srbském, americkém a britském vojsku. Celá výstava obsahovala několik stovek fotografií a archiválií od vzniku prvních dobrovolnických jednotek v roce 1914 v Rusku a Francii až po završení anabáze ruských legionářů v roce 1920.
Doprovodné akce
- Tajuplná stezka Památníkem – Návštěvníci všech věkových kategorií se vydali na dobrodružnou stezku Památníkem. Odhalili jeho tajemná zákoutí i historii.
- Výtvarná dílna Maxe Švabinského – Výtvarná dílna Maxe Švabinského umožnila návštěvníkům vyzkoušet si tvorbu barevných mozaik.
- Varhanní koncert – Ve Slavnostní síni zazněly tóny varhan z roku 1938. Nástroj s moderní elektromagnetickou ovládací trakturou byl vyroben dle návrhu prof. B. A. Wiedermanna a později upraven prof. J. B. Krajsem.
- Československé legie v Národním památníku na Vítkově – Návštěvníci se seznámili s uniformami, ve kterých bojovali vojáci v 1. polovině 20. století. Čekala na ně zajímavá prezentace, dokumentární film, ukázka výstroje a ochotní bratři ve zbrani, kteří zodpověděli veškeré otázky.
- Komentované prohlídky výstavy Hudba a politika – Několik komentovaných prohlídek s autorkou výstavy PhDr. Jitkou Gelnarovou absolvovali nejen hudební nadšenci.