Doprovodné kulturní a vzdělávací akce pro dospělé i dětské návštěvníky
V rámci výstavního cyklu PENÍZE pokračovaly k hlavní výstavě v Nové budově Národního muzea komentované prohlídky, doprovodný diskuzní cyklus pro veřejnost a doprovodné lektorované programy pro 1. a 2. stupeň základních škol a pro střední školy. Lektorované programy pro školy a zájmové skupiny, jejichž součástí byly pracovní listy, pracovaly se všemi částmi výstavního tématu, v praktickém oddíle byly zaměřeny především na otázku finanční gramotnosti. Pro dětské návštěvníky byla jako součást výstavy k dispozici tematicky zaměřená herna, ve výstavě byly umístěny i interaktivní edukační prvky s cíleností na dětského návštěvníka, které byly při lektorovaných programech také využívány. Při individuálních návštěvách mohly děti využít dětského průvodce výstavou v podobě pracovního listu. Panelové diskuze pořádané v měsíčních intervalech byly spojeny s aktuálními tématy vztahujícími se k výstavnímu tématu a pro širokou veřejnost představovaly zajímavou možnost setkání s atraktivními hosty. Pozvání přijal např. guvernér ČNB Ing. Miroslav Singer, Ph.D., rektor VŠE prof. Ing. Richard Hindls, CSc., dr. h. c., prof. Ph.Dr. Jan Sokol, Ph.D., CSc., PhDr. Tomáš Sedláček ad. Výstavní téma bylo námětem k obsahové náplni programu k Mezinárodnímu dni muzeí a Pražské muzejní noci. Velkému zájmu návštěvníků se těšily doprovodné komentované prohlídky ke krátkodobé výstavě Unikáty zemských muzeí, která probíhala v Nové budově Národního muzea.
Hravé muzeum
V rámci projektu Hravé muzeum zahrnujícího programy a aktivity určené dětským návštěvníkům jsou rodinám s dětmi všech věkových kategorií nabízeny v měsíčních intervalech doprovodné programy cyklu Aspoň na víkend prezentující průběžně aktuální výstavní témata, pro děti jsou dále k dispozici aktualizované samoobslužné Hrací karty, které nabízejí poznání všech pražských objektů Národního muzea. Byl připraven cyklus Vycházky s muzeem seznamující s nejbližším okolím pražských objektů Národního muzea a jejich začleněním a vztahem k dané lokalitě. Doprovodné tiskové materiály k programům využívají jednotné grafické prvky Hravého muzea, které zohledňují specifika vnímání dětského návštěvníka stejně jako edukačně-relaxační výstavní prvky tzv. Dětských linek. Jednotlivé akce, programy i doprovodné tiskové materiály jsou nově prezentovány na webových stránkách Národního muzea ve zvláštní sekci s cílem zpřehlednit a ještě více zpřístupnit jejich nabídku návštěvníkům.
Aspoň na víkend
Oblíbený cyklus Aspoň na víkend, který především dětským návštěvníkům netradiční formou a zábavně-edukačním způsobem představuje výstavy pražských objektů Národního muzea, nadále pokračoval i v roce 2014. Každý měsíc probíhaly programy k aktuálním výstavám (Čas zámořských objevů, Peníze, Venkov, Křižovatky české a československé státnosti, Smrt kmotřička, Rituály smrti), cyklus akcentuje také významná společensko-historická data a období v průběhu roku s ohledem na provázanost s výstavními tématy (oslava Masopustu, Velikonoc, Mezinárodního dne dětí, 28. října, Halloweenu a Vánoc). Součástí programů jsou tematické tvůrčí ateliéry a dílny, komentované prohlídky, samoobslužné pracovní listy a ukázky zajímavých aktivit či dovedností s možností aktivního vstupu dětí. Celkem tyto doprovodné programy navštívilo v průběhu roku přibližně 3 500 návštěvníků.
Zajímavosti ze zpravodajského portálu Národního muzea Muzeum 3000:
S čím jste si o prázdninách hrávali vy?