Akviziční činnost Přírodovědeckého muzea
Akviziční činnost
Akviziční činnost PM byla v roce 2018 zaměřena jednak na získání předmětů pro nové trvalé expozice jednak na další doplňování a rozšiřování sbírkového fondu. Do připravovaných expozic byly zakoupeny soubory mineralogických a paleontologických vzorků, meteority a modely obratlovců i bezobratlých pro zoologické a entomologické expozice. Dotace ISO/C MK ČR byla využita k nákupu ornitologické sbírky a sbírky vrubounovitých brouků, další sbírky byly zakoupeny z rozpočtu NM. Sbírky jsou dále rozšiřovány vlastními sběry pracovníků během tuzemských i zahraničních cest i dary od jednotlivců a institucí. Bezpochyby nejvýznamnějším darem byl rozsáhlý soubor fosílií z dolu Bílina od Severočeských dolů a.s.
Železný meteorit z lokality Campo del Cielo v Argentině (hmotnost 83 kg)
Akvamarín, fluorit na muskovitu z lokality Nagar (Pákistán)
Typový materiál Odontotrypes (Odontotrypes) emei a Rhyparus accessoricostatus ze sbírky vrubounovitých brouků |
Malachit z lokality Kasonga |
|
Model vymřelého pancířnatého obratlovce Duncleosteus |
Fosílie z lomu Bílina |
|
Heteromorfní amonit rodu Neoglyptoxoceras z Madagaskaru
Vrubozobí ptáci z ornitologické sbírky
Preventivní ochrana a ošetření sbírek
Preventivní ochrana přírodovědeckých sbírek spočívá především v udržování stabilních klimatických podmínek v depozitářích PM a pravidelné dezinsekci (dvakrát ročně). Dotace ISO/D MK ČR byla využita k nákupu obalového materiálu – entomologických krabic na uložení sbírky vrubounovitých brouků, jednoho z nejvýznamnějších fondů v entomologické podsbírce. Průběžně probíhalo ošetřování sbírek (v roce 2018 bylo preparováno, konzervováno a restaurováno 66 489 kusů), hlavní pozornost byla věnována přípravě a restaurování předmětů do trvalých expozic.
Preparace a konzervace sbírkového předmětu (fluorit) pro nové expozice |
Preparace nových přírůstků z terénních sběrů (pseudomorfózy po krystalech leucitu z Loučné u Jáchymova) pro nové expozice |
Sbírka vrubounovitých brouků uspořádaná v nových entomologických krabicích
Restaurovaný portrét Antonína Friče (olejomalba na plátně od Augustina Vlčka z roku 1953) do trvalých expozic
Restaurovaný ještěr Dracena guianensis
Odborná správa sbírek
Přírodovědecké muzeum spravuje celkem 12 podsbírek, v roce 2018 byly rozšířeny celkem o 272 přírůstků čítajících dohromady 147 487 předmětů. V jednotlivých podsbírkách pokračovala evidence v databázích. Podle stanoveného harmonogramu probíhala inventarizace podsbírek v I. inventarizačním cyklu (rozsáhlejší podsbírky) i v II. cyklu (menší podsbírky) a stanovená kvóta byla naplněna (celkem bylo inventarizováno 68 135 inventárních čísel). V roce 2018 dále pokračovala generální revize mineralogické podsbírky.
Dokumentace sbírek
V jednotlivých sbírkových fondech probíhá digitální obrazová dokumentace, nově bylo v roce 2018 dokumentováno více než 10 tisíc předmětů, např. fosilií z Barrandovy sbírky, mineralogických vzorků, nebo typového materiálu z botanické či entomologické podsbírky.
Podrobná digitální fotodokumentace vzorku zlata z Jihoafrické republiky vybraného pro nové expozice
Fotodokumentace zkameněliny ostnokožce druhu Palaeura primula (Barrande) z Oseka u Rokycan |
Digitalizovaná herbářová položka brukvovité rostliny Heliophila dregeana var. induta O.E.Schulz z Jihoafrické republiky |