Péče o archiválie Národního muzea
Webový portál Vademecum, na kterém Národní muzeum prezentuje archivní fondy a sbírky, zpřístupňuje 187 707 záznamů a 73 499 digitálních objektů. V roce 2017 jej využilo 1262 badatelů, kteří vykonali 2603 návštěv (celkový počet zobrazení stránek byl 78 984).
Archiv Národního muzea
Archiv Národního muzea získal darem dodatky k fondům J. Honc, J. Honcová, M. Nesměrák, V. Mastný, F. L. Rieger, K. Vavřínek, Zátkovi a ke Sbírce rukopisů; probíhaly pravidelné skartace úředních spisů NM. PhDr. Milena Běličová s dobrovolnicí Bc. Olgou Líbalovou inventarizovaly fond František Kaska (2 kart., 66 inv. č.). Studentka Karolína Trhoňová na VOŠ a SPŠ grafická restaurovala 2 pergamenové listiny; dobrovolnice Bc. Lenka Brücknerová vyčistila od prachu 543 listin (Sbírka pergamenů A). Bc. Veronika Šulcová, DiS. interně konzervovala a nově adjustovala fragment pohřebního oděvu a vousů Tychona Brahe (J. Matiegka, inv. č. 868), další předměty byly konzervovány na výstavy (Adéla Skoupá, DiS. a Ing. Jitka Vykouková). Zejména díky dobrovolnické činnosti (R. Bortel, L. Brücknerová, O. Líbalová, M. Linhart, R. Paulová, M. Řehořová) byla digitalizována řada archiválií z fotografických a starých sbírek. PhDr. Klára Woitschová, Ph.D. a Mgr. Libor Jůn, Ph.D. jsou spoluřešiteli grantu GA ČR „Národní muzeum v éře Československa“. PhDr. Milena Běličová byla kurátorkou výstavy Fenomén Masaryk.
Svatební fotografie JUDr. Huga Mastného s Helenou roz. Lindackerovou, Praha, Langhans, 14. 10. 1939 – z přírůstku do osobního fondu jeho strýce, diplomata JUDr. Vojtěcha Mastného.
Fragment pohřebního oděvu a vlasů a vousů Tychona Brahe z fondu antropologa Jindřicha Matiegky (inv. č. 868), původní uložení před konzervací.
Fragment pohřebního oděvu a vlasů a vousů Tychona Brahe z fondu antropologa Jindřicha Matiegky (inv. č. 868), nová adjustace (Bc. Veronika Šulová, DiS., NM).
Československá revoluční medaile z fondu Ludvík Očenášek (inv. č. 15) s nápisem 1914–1918, provedení s podpisem medailéra (iniciály AB = Antoine Bourdelle), patrně typ B: vydání ze světlého bronzu z let 1920–1938, na stužce, stav před konzervací.
Československá revoluční medaile z fondu Ludvík Očenášek, aversní a reversní strana po konzervaci (Ing. Jitka Vykouková, NM).
Ukázka vyobrazení erbů ze Sbírky znaků české šlechty, digitalizovala v rámci dobrovolnické činnosti Michaela Řehořová.
Archiv tělesné výchovy a sportu
Získal zvláště vlastním sběrem reklamní brožury(zejm. se sportovním vybavením), plakátky, časopisy a jiné drobné tisky z nejrůznějších sportovních odvětví (2 kartony). Darem byla získána pozůstalost Miroslava Buška (2 kartony). Bc. Pavlína Fúrová zpracovala archivní sbírku Kanoistika (2 kart., 100 inv. č.) a podílela se na přípravě výstavySport za Velké války. Mgr. Lucie Swierczeková se podílela na organizaci konference Sport & tělesná výchova.
Ukázka dokumentů z nově inventarizované sbírky Kanoistika Archivu tělesné výchovy a sportu (inv. č. 77 a 78).
Československé dokumentační středisko
Bylo dokončeno stěhování archivních a knihovních fondů z pracoviště Josefská 6, Praha 1 do centrálního depozitáře HM v Terezíně a do NB NM. V rámci spolupráce s ČSDS, o. p. s. a jeho grantu OR2016-27242 se začala inventarizace fondů Charta 77, fond korespondence a fond exilového ČSDS. Mgr. Jitka Hanáková zahájila spolu s Mgr. Karolínou Honsovou, Mgr. Veronikou Doll a Mgr. Markétou Kabůrkovou, Th.D. inventarizaci fondu Monitoring RFE (5628 inv. č.); ve spolupráci s ÚSTR byla část fondu RFE digitalizována (693 261 skenů). Mgr. Hanáková byla autorkou a kurátorkou výstavy Pavel Tigrid. Hlas svobody.
Archiv Náprstkova muzea
Získal darem dodatek k fondu E. S. Vráz (1 kart.). Pokračovala postupná externí konzervace sbírky Scrap-books (odkyseleno 8 sv.), ze kterých interní konzervátoři vyňali a zrestaurovali 15 plakátů. Dále interně zrestaurovali 5 nejstarších listin z fondu Vojty Náprstka, 15 předmětů z fondů E. S. Vráz a B. Kroupa, 2 šanony a 1 krabici korespondence z fondu A. R. Nykl a 1 krabici korespondence z fondu V. Náprstek. Díky dobrovolnické práci Markéty Kunčerové, Petry Dandové, Katrin Bialisové a Martiny Magdoňové byly do elektronické podoby přepsány soupisy fondů Dvořák, Eliášová, Erben, Feistmantel, Feuerstein, Pertold, Štředonský, Štolovský, Štorch a část sbírky Krajanství 2. Dále dobrovolníci dokončili přebalení osobního fondu Vojty Náprstka do nekyselých obalů. Archiv NpM se zápůjčkami podílel na výstavách Náprstkova muzea Africké cesty Emila Holubaa Josef Kořenský, pedagog a cestovatela poskytoval odborné služby badatelům.
Plakát vyňatý z knihy výstřižků, Scrap-books č. 132, Náprstkovo České průmyslové muzeum, sv. 1, s. 40.
Tabulkové údaje k péči o archiválie k nahlédnutí ZDE.