Akviziční činnost Přírodovědeckého muzea
Akvizice PM se uskutečňovaly v souladu s dlouhodobou koncepcí rozvoje sbírkového fondu a rovněž s ohledem na přípravu nových trvalých expozic. K nevýznamnějším akvizicím bezpochyby patřily dominantní exponáty pro mineralogickou expozici (velké krystaly smaragdu, ametystu, turmalínu, drůza skolecitu). Akvizice do paleontologické podsbírky obohatily stávající fond a vybrané předměty budou využity v expozici. Entomologická podsbírka byla rozšířena o nové druhy, a to akvizicemi sbírek drobných motýlů (nákup z dotace MK ČR), střevlíkovitých a drabčíkovitých brouků.
Temně fialové průsvitné až průhledné krystaly ametystu narůstající na horninové podložce z lokality Goboboseb v Namibii. |
Skupina krystalů růžového turmalínu z lokality Malchan v Zabajkalí. |
Unikátní srostlice dvou průsvitných krystalů smaragdu z klasické uralské lokality Malyševo. |
Velká drúza skolecitu z Indie. |
Dokonale zachovaný exemplář ryby rodu Bilinia z lokality Kučlín u Bíliny. |
Kompletní kostra ryby z oligocénní lokality Lužice-Žichov. |
Kostra žáby z oligocénu Českého Středohoří. |
Kůra karbonských plavuní Lepidodendron a Sigillaria.
Motýl krásněnka Epicallima bruandellaze sbírky drobných motýlů. |
Onthophagus igneus ze sbírky vrubounovitých brouků |
Ukázka typového materiálu ze sbírky drabčíkovitých brouků. |
Střevlíci rodu Coptolabrus ze sbírky střevlíkovitých brouků. |
Nahromadění krunýřů trilobitů Conocoryphe z jineckého kambria.
Preventivní ochrana a ošetření sbírek
V rámci preventivní ochrany jsou v depozitářích PM udržovány stabilní klimatické podmínky a dvakrát ročně je prováděna desinsekce. Z dotace MK ČR byl pořízen obalový materiál na uložení sbírek. V průběhu roku bylo preparováno 15 695 předmětů, konzervováno 21 929 předmětů a restaurováno 31 předmětů. Restaurátorské práce byly zaměřené především na přípravu exponátů pro nové expozice, bylo nutné domodelovat některé poškozené či chybějící detaily, odstranit staré barvení a exponáty pečlivě očistit a poté je do nejmenších detailů podle nejnovějších dostupných podkladů nabarvit.
Preparát leguána zeleného před a po restaurování.
Exponát ropuchy zelené před a po restaurování
Historický model trupu s vyjímatelnými orgány po restaurování.
Odborná správa sbírek
Přírodovědecké muzeum spravuje celkem 12 podsbírek zahrnujících k 31.12.2017 celkem 819 952 evidenčních čísel sbírkových předmětů. Nově bylo v roce 2017 evidováno 231 přírůstků. Podle stanoveného harmonogramu probíhala inventarizace podsbírek v I. inventarizačním cyklu (rozsáhlejší podsbírky), u antropologické podsbírky byla inventarizace v roce 2017 dokončena, u menších podsbírek již byl zahájen II. cyklus. Celkem bylo inventarizováno 62 272 předmětů. Podle interních směrnic byla zahájena generální revize mineralogické podsbírky.