Akviziční činnost Knihovny Národního muzea
V roce 2017 se významně podařilo rozšířit sbírku starých tisků a dokladů k vývoji moderní a současné knižní kultury. Pozornost si zvláště zaslouží dva unikátní staré tisky z 16. století (Encomia illustrium uirorum a Minucý a Pranostyka Hwězdářská) a rukopisný český magický grimoár z první poloviny 19. století. Rozsáhlým přírůstkem je pak část umělecké pozůstalosti Václava Fialy (ilustrační soubory, štočky, exlibris) a kolekce ilustrací a novoročenek Václava Kabáta. Základní knižní fond byl rozšířen o osobní knihovnu významné germanistky Věry Macháčkové-Riegrové.
Originální předlohy pro obálku a ilustraci knihy P. P. Bažova Malachitová škatuľka od Václava Fialy. Kresba tuší, tempera, 1960.
Návrh Václava Fialyna plakát IX. Všesokolského sletu, 1932.
Umělecká bibliofilie – Jennifer Bertoni: Manifest životních pocitů a tvůrčích hledání kůrovce Davida Dé. Celokožená vazba s aplikací dřevěných písmen od Lubomíra Krupky. Vydalo nakladatelství Ve stráni (Úvaly u Prahy), 1999.
Návrhy Václava Fialy na exlibris pro MUDr. Annu Lerperger a jeho konečné provedení.
Velký kanál (Canal Grande) v italských Benátkách. Ilustrace v knize Das Panorama des Universums zur erheiternden Belehrung für Jedermann und alle Länder. Zehnter Band, 1843
Obálka knihy Kwětný wěneček školnjm djtkám ku slawnostem uwitý od Václava Alexandra Pohana, 1843.
|
|
ENCOMIA ILLVstrium uirorum … IMPRESSVM SLACCAVVERdæ, per H. Vuendelinum.
Tři oslavné latinské básně v elegických distichách na německé teology Friedricha Staphyla (1512-1564) a na Johanna a Via (zum Wege) (1520?-1582?). Impresum odkazuje na jinde nedoloženou tiskárnu v Ostrově nad Ohří (Schlackenwerda) snad založenou rodem Šliků.
Klawikula Filii Dawides [!] … Čechy, 1. polovina 19. století.
Název rukopisu odkazuje k možnému předobrazu knihy "Claviculae Salamonis", sbírce předpisů určených k praxi ceremoniální magie. "Klawikula Filii Davides" však obsahuje řadu dalších předpisů, které se v Claviculae Salamonis nevyskytují. Je tedy spíše jakýmsi konvolutem magických předpisů - typickým magickým grimoárem. Unikátní je především proto, že je psán česky.
Albín Moller: Minucý a Pranostyka Hwězdářská … K Létu Páně M.D.XCIX. Po Přestupném Třetimto.
Unikátní český tisk, který neuvádí dostupná bibliografie starých českých tisků. Minuce sloužily jednak jako kalendáře, jednak jako příručky pro pouštění žilou.
Preventivní ochrana a ošetření sbírek
O sbírkové fondy Knihovny Národního muzea se kromě centrálního oddělení pro preventivní péči stará samostatní konzervační a restaurátorská dílna sídlící v Nové budově Národního muzea. Její pracovníci svým monitoringem pravidelně dokumentují stav klimatu v knihovních depozitářích umístěných mimo centrální monitorovací systém, jímž se sleduje klima v Ústředním depozitáři v Terezíně. V případě knihovny Kinských nacházející se v objektu pod správou Národní galerie obstarávají i provoz zvlhčovacích zařízení.
V průběhu celého roku byli knihovní restaurátoři aktivně zapojeni do instalace krátkodobých i dlouhodobých výstav a s tím souvisejících činností (hodnocení stavu knih, převoz a výměna exemplářů, deinstalace). Zcela unikátní činností vedle běžné restaurátorské a konzervátorské činnosti byl hmotný průzkum Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského, jehož výsledky budou zveřejněny v roce 2018 a poslouží ke stanovení vhodného režimu pro další uchování těchto vzácných památek.
Těžištěm práce restaurátorů je péče o staré tisky, rukopisy, ale i novodobé knihy. Pro oddělení základní knihovny zrestaurovali částečně 60 svazků, komplexně 4 svazky (náklad na restaurování 640 000,- Kč). Ve fondech oddělení rukopisů a starých tisků provedli v různém rozsahu zásahy na 9 rukopisných svazcích, 80 starých tiscích, z toho na 4 starých tiscích z Nostické knihovny. Dále bylo uskutečněno komplexní restaurování jednoho rukopisu a 17 starých tisků (náklad na restaurování 2 140 000,- Kč). Pro oddělení časopisů částečně restaurovali jeden svazek časopisu (náklad na restaurování 10 000,- Kč). V oddělení zámeckých knihoven bylo částečně restaurováno 8 starých tisků a komplexně 4 staré tisky (náklad na restaurování 280 000,- Kč). Pro oddělení knižní kultury restaurátoři částečně vyspravili 10 svazků a komplexně zrestaurovali 2 svazky (náklad na restaurování 10 000,- Kč). Pro divadelní oddělení Historického muzea byl komplexně zrestaurován jeden knižní svazek (náklad na restaurování 10 000,- Kč). V rámci pravidelné letní návštěvy depozitářů v Terezíně bylo „ambulantně“ ošetřeno 85 svazků (náklad na restaurování 110 000,- Kč).
Samostatnou konzervační a restaurátorskou aktivitu vyvíjelo oddělení knižní kultury především se zaměřením na historický mobiliář pocházející z pozůstalostních knihovních celků a historické typografické stroje. Využilo k tomu restaurátorské dílny Historického muzea a externí specialisty.
Ukázky restaurátorských zásahů
Sign. 36 B 33 – stav před restaurováním a po něm (komplexní restaurování, převazba knižního bloku, doplnění ztrát, zachování původního textilního pokryvu)
Sign. 28 B 1 – stav před restaurováním a po něm (částečné restaurování, konsolidace šití, doplnění rozsáhlé ztráty přední desky)
Prvotisk z bývalého Muzea knihy ve Žďáru na Sázavou – stav před restaurováním a po něm
(částečné restaurování knihy bez dochované vazby, oprava knižního bloku, výroba nové ochranné vazby)
Stůl nakladatele Jana Otty (1841–1916) z jeho pracovny v sídle nakladatelství na Karlově náměstí v Praze. Náročné restaurátorské práce provedl Martin Vinš. Foto: Martin Vinš.
Drátošička, která byla původně součástí vybavení reprodílny v historické budově Národního muzea a sloužila k sešívání listů a knižních složek drátěnými skobkami, prošla v roce 2017 rozsáhlou opravou. Tu zajistila firma COME. Foto: Olga Tlapáková.