Péče o archiválie Národního muzea
Reorganizací Historického muzea (dále jen HM) vznikl od 1. 3. 2016 Archivní úsek, jehož součástí je Archiv Národního muzea (včetně Čs. dokumentačního střediska a Archivu Muzea dělnického hnutí), referát Archiv dějin tělesné výchovy a sportu (dále jen Archiv TVS) a nově založený Referát spisové služby. Samostatné evidenční řady NAD zůstaly zachovány. Společně s Archivem Náprstkova muzea prezentují své fondy a sbírky na webovém portálu Vademecum, který byl upgradován a v kterém je nyní zpřístupněno 183 568 záznamů a 62 666 dig. objektů. V roce 2016 jej využilo 1 374 badatelů, kteří vykonali 2 441 návštěv (celkový počet zobrazení stránek v roce 2016 je 52 235).
Souhrnná tabulka péče o archiválie ke stažení zde
Archiv Národního muzea
Získal darem osobní fondy Ing. arch. Milan Nesměrák a JUDr. Jaromír Růžička a dodatky k dalším fondům. Začal přebírat archiválie etnografického oddělení (ÚLUV a Fotoarchiv etnografického odd.) a Archivu MDH; probíhají pravidelné skartace úředních spisů NM. PhDr. Lucie Šmídová inventarizovala osobní fond František Falerski (12 kart., 440 inv. č.), PhDr. Milena Běličová fond František Wawra (1 složka, 9 inv. č.). MgA. Lenka Lesenská jako absolventskou práci na FAMU komplexně zrestaurovala fotoalbum ze Sbírky B. Duška (inv. č. 1743), Mgr. Veronika Žáková restaurovala listinu Karla IV. (Perg-A148), studentky na VOŠ a SPŠ grafická restaurovaly 5 pergamenových listin Šternberk-Manderscheid, další předměty byly konzervovány na výstavy (Adéla Skoupá, DiS., a Ing. Jitka Vykouková). Zejména díky dobrovolnické činnosti byla digitalizována řada archiválií, především z fotografických sbírek. PhDr. Klára Woitschová, Ph.D., a Mgr. Libor Jůn, Ph.D., jsou spoluřešiteli grantu GA ČR „Národní muzeum v éře Československa“.
Archiv TVS
Získal darem od Českého svazu aerobiku a fitness dodatek ke sbírce Aerobic (2 kart.). Mgr. Lucie Swierczeková inventarizovala fondy Arbeiter Turn- und Sportverband (2 kart., 40 inv. č.), Jiří Guth-Jarkovský (sloučení tří řad fondu, 900 inv. č.), Antonín Hřebík (5 kart., 410 inv. č.), Milada Malá (5 kart., 301 inv. č.), František Nekolný (1 kart., 60 inv. č.) a 49 ks ze Sbírky plakátů (inv. č. 9615–9664). Byla autorkou a kurátorkou sportovní výstavy Olympijský plakát včetně komentovaných prohlídek, spolupracovala na výstavě Sokol v umění. Podílela se na organizaci sportovních přednášek a konference Sportování a cestování. Adéla Skoupá, DiS., restaurovala plakát z letních olympijských her 1912 a konzervovala dalších 18 sportovních plakátů a diplomů.
ČSDS
Přestěhovalo veškeré archivní fondy z pracoviště v Josefské 6, Praha 1 do centrálního depozitáře Historického muzea v Terezíně. Mgr. Veronika Kořínková ve spolupráci s ČSDS, o. p. s., a jeho grantu OR2016-27242 zdigitalizovala tři celky archiválií (celkem 1 134 skenů). Mgr. Jitka Hanáková zpracovala na základě archivních fondů šest odborných stanovisek pro MO ČR pro vydávání osvědčení o účasti jednotlivých osob na 3. odboji a jeden posudek pro Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu služby kriminální policie a vyšetřování. Byla zahájena nová evidence a uložení části fondu Svobodná Evropa a jeho digitalizace ve spolupráci s ÚSTR.
Náprstkovo muzeum
Získalo darem mapu ČSR z roku 1922 od TGM Czech School v Chicagu a 3 kart. krajanské dokumentace (převážně v kopiích) z Jižní Ameriky. PhDr. Martin Šámal a Bc. Jan Šejbl zpracovali osobní fond A. V. Novák (3 kart., 20 inv. č.); Irena Straková, Vendula Skřivánková a Markéta Vaňková interně restaurovaly 51 ks archiválií z fondu Vojta Náprstek, ze sbírky Scrap-books a E. S. Vráz. Dále se pokračovalo i v postupné konzervaci sbírky Scrap-books, celkem bylo odkyseleno 8 sv. (2 462 listů). Martin Brožík, Lenka Holakovská, Petra Kokošková a Jiří Vaněk digitalizovali 11 sv. ze sbírky Scrap-books (3 163 skenů). Díky dobrovolnické práci byly do elektronické podoby přepsány soupisy fondů J. Hloucha (28 ss.), Československý ústav zahraniční (33 ss.) a část soupisů sbírky Krajanství – tzv. Krajanství 1 (37 ss.) a Krajanství 2 – USA (65 ss.).