Výstavy v Nové budově Národního muzea
Smrt (20. 3. 2015 – 6. 1. 2016)
Díky výstavě Smrt si návštěvníci Nové budovy Národního muzea mohli prohlédnout unikátní exponáty, které představují smrt jako odvěkou a nedílnou součást existence všeho živého. Vedle sebe byly vystaveny předměty, jako je desítky miliónů let stará čelist šelmy z období třetihor, staroegyptská mumie malého dítěte, nebo popravčí meč z roku 1720.
Na jedné straně je smrt v dnešní době spíše vytěsňována na okraj společenského vědomí, na straně druhé je zlehčována v populární kultuře ve formě akčních filmů či počítačových her. I proto vznikla tato výstava; k připomenutí dalších podob a stránek, které smrt má.
Retro (16. 6. 2016 – 23. 7. 2017)
Profilová výstava NM přistupovala k fenoménu retra poněkud netradičně a představila ho jako aktuální součást našeho života. Návštěvníci tak nezažili nostalgické vzpomínání na šusťákové pláště, dederonové košile či zástěry, ale nadčasový design a nestárnoucí eleganci. Výstava se zaměřila na hračky, techniku, vybavení domácnosti, ale především módu. Prezentovány byly věčné návraty módy, které se zdaleka neomezují pouze na poslední půlstoletí, tj. na dobu, která je s pojmem retro běžně spojována, ale i návraty do obdivované první republiky, 19. století či dalekého orientu. Výstava se věnovala souvislostem mezi historickými oděvy ze sbírek Národního muzea a současnými oděvy z aktuálních kolekcí jak nadnárodních konfekčních řetězců, tak českých značkových butiků či známých návrhářů. Mimořádná instalace na „neviditelné“ figuríny je zasazená do širších historických souvislostí. Součástí výstavy byla rozsáhlá retroherna – interaktivní prostor pro všechny generace a celou rodinu.
Fotografie z výstavy Retro
Nejdražší mince světa - legendární Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794 (9.2.2016 – 12.2.2016)
V Nové budově Národního muzea byl vystaven legendární Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794. Tato mince byla v roce 2013 ve slavné Stack´s Bowers vydražena za neuvěřitelných 10 milionů dolarů a stala se tak nejdražší mincí, jaká kdy byla v historii prodána. Výstava v Praze zahájila celoevropské turné. Během své cesty slavná mince navštíví celkem osm evropských metropolí. Kromě Prahy bude ozdobou výstavních síní v Oslu, Stockholmu, Helsinkách, Tallinu, Varšavě, Londýně a Dublinu.
Nejdražší mince světa byla k vidění spolu s originálem kopie Deklarace nezávislosti USA z roku 1776 v ceně 4 milionů dolarů. Deklarace nezávislosti je zásadním dokumentem Spojených států amerických, kterým Třináct kolonií deklarovalo svou nezávislost na Velké Británii. K její ratifikaci došlo 4. července 1776, kdy ji přijal Kongres. Historie slavné mince Flowing Hair Liberty Dollar byla započata již v 18. století na samém úsvitu dějin Spojených států amerických. V říjnu roku 1794 byly vyraženy první stříbrné mince Dolary. Protože v té době byla ražba stříbrných mincí velmi komplikovaná a pomalá, světlo světa spatřilo pouhých 1 758 kusů této vzácné emise. Během staletí se většina mincí ztratila a tak je v současné době známo jen deset dochovaných kusů.
Výstava návrhů z architektonicko-umělecké soutěže na podobu Památníku Jana Palacha (18.5.2016 – 22.1.2017)
V soutěžní lhůtě bylo přijato celkem 31 návrhů, z nichž vybírala porota v čele s předsedou Josefem Pleskotem. Vítězný koncept byl slavnostně představen 17. května na tiskové konferenci Národního muzea. Stal se jím návrh architektů z MCA atelier s.r.o., na jehož základě vznikne do roku 2018 ve Všetatech umělecky cenný památník se silným emočním nábojem. Na druhém místě se umístil návrh architektů Tomáše Zavorala a Jiřího Rozkovce, jako třetí pak byl oceněn Szymon Rozwałka z architektonické kanceláře RO_AR Szymon Rozwałka architects.
Všechny soutěžní návrhy, včetně vítězného konceptu, byly vystaveny od 18. května do 21. srpna 2016 v Nové budově Národního muzea. Památník vznikne v místech domu, v němž Jan Palach žil a který je nyní dlouhodobě neobývaný a ve velice špatném technickém a stavebním stavu. U vítězného návrhu porota především ocenila komplexně intelektuálně zvládnutý přístup s přesně promyšlenou dramaturgií expozice směřující k interpretaci Palachova odkazu.
Výstava Jiří Sozanský, 1969 ROK ZLOMU (20.5.2016 – 22.1.2017)
Výstava obrazů Jiřího Sozanského odkazovala k činu Jana Palacha a zároveň tak doplnila výstavu návrhů architektonicko-umělecké soutěže o podobu Památníku Jana Palacha ve Všetatech. Výstava představila velkoformátové malby, asambláže, koláže a fotografie, přičemž součástí výstavy byly i dva filmové dokumenty – rozhovor Jiřího Sozanského s Olbramem Zoubkem a záznam večera věnovaný Palachovi v Národním divadle s názvem JAN 69. Do prostorového pojetí výstavy byla zakomponována prosklená fasádní stěna Nové budovy Národního muzea, čímž se výstava vizuálně a symbolicky propojila s místem Palachova činu. Výstavu s názvem Jiří Sozanský. 1969 ROK ZLOMU pořádalo Národní muzeum ve spolupráci se sdružením Symposion – FP a záštitu nad výstavou převzal ministr kultury České republiky Daniel Herman.
Výstava Ne ruka, to duše maluje (26.10.2016 – 30.11.2016)
Národní muzeum návštěvníkům v roce 2016 představilo zajímavou výstavu obrazů handicapovaných malířů ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením České republiky.
Fotografie z výstavy Ne ruka, to duše maluje
Na výstavě Ne ruka, to duše maluje byly prezentovány optimistické obrazy nejenom českých malířů a malířek s vážným tělesným postižením, ale i patnáct děl jejich zahraničních kolegů. Umělci malující ústy a nohama jsou lidé, kteří úrazem, nemocí či vrozenou vadou ztratili tvořivou schopnost rukou. Mnozí z nich jsou upoutáni na lůžko či invalidní vozík, tudíž jsou ve svém každodenním životě závislí na pomoci druhých. Tito lidé se však nevzdali a navzdory svému osudu rozvíjejí svůj umělecký talent a malují neobvyklým způsobem – štětec vedou ústy nebo nohou.
Stálé expozice
Archa Noemova
Doprovodné programy
Výstava Retro
Retrohrátky s Retrohernou
Ve spolupráci s projektem Retroherna byl pro návštěvníky připraven den věnovaný starým videohrám. Stovky návštěvníků si nenechaly ujít báječný zážitek z hraní her pro DOS a se svými dětmi si zahrály videohry, které v mládí „pařili" oni sami.
Retroden se stavebnicí
Během celého dne návštěvníci tvořili z dílků stavebnic MERKUR, SEVA, ALFA nebo ROTO a připomněli si tak stavebnice svého dětství. Malí i velcí návštěvníci se účastnili celodenních soutěží s různými druhy „retrostavebnic" .
Retrotančírna
Během tří večerů se návštěvníci přenesli do tanečního světa 30. let minulého století. Lekce swingu pod vedením lektorky Hany Otáhalové zapojily do víru tance úplné začátečníky i zkušenější milovníky klasického swingu.
Retroolympiáda
V Nové budově Národního muzea proběhla RETROlympiáda se soutěžemi v netradičních a dnes již téměř zapomenutých disciplínách. Návštěvníci se utkali o medaile v házení céček na čáru, skládání Rubikovy kostky, cvrnkání kuliček, potápění lodí nebo hře Logik. Jako v legendárním televizním pořadu Kufr poznávali předměty, které již odvál čas.
Retroden se studiem kamarád
Retroden – Staň se manekýnou nebo manekýnem
Vítězové konkurzu se „jen pro ten jeden den" představili v roli manekýnů a manekýnek. Šest dívek a dva chlapci předvedli návštěvníkům historické kostýmy z fundusu České televize a tenisky Zebra značky Prestige.
Retrovánoce
Návštěvníci se přenesli do vánoční doby, kdy se Ježíška snažil vytlačit Děda Mráz, na mandarinky se stály dlouhé fronty a jen málokdo našel pod stromečkem to, co si skutečně přál. Dobovou atmosféru dokreslovalo tehdejší zpravodajství Československé televize, nejmenší si užili zdobení vánočního retrostromečku.
Archa Noemova
- Noční komentované prohlídky expozice Archa Noemova
- Komentované prohlídky expozice Archa Noemova (Zvířata nad propastí)
- Přednáška - Izrael - migrační dálnice ptáků
- Prohlídky Kde se vzali na Arše
- Noční výprava přírodovědeckou expozicí NM
- Želví slzy aneb ochrana mořských želv v Indonésii
- Halloweenská noční výprava přírodovědeckou expozicí NM
- Prohlídky: Rekordmani a rarity zvířecího světa
- Jižní Afrikou od velryb a tučňáků k slonům a surikatám
- Předvánoční noční výprava přírodovědeckou expozicí NM
- Prohlídky Zvířata nad propastí
Aspoň na víkend...
Aspoň na víkend se seznamte s mláďaty říše zvířat
Aspoň na víkend zavítejte k moři do Národního muzea
Aspoň na víkend se při plavbě Archou Noemovou rozlučte s prázdninami
Aspoň na víkend se staň kreslířem komiksu
Přednáškový cyklus Antické vzdělanosti
„Pod ochranou Herma, Řekové a Římané na cestách“ (redakce cyklu PhDr. Helena Svobodová, PhDr. Pavel Titz, Ph.D.):
Cesta v mýtech. Cesta jako prostředek uchopení světa, PhDr. Pavel Titz ,Ph.D., 15. 3. 2016
Až na konec světa: Alexandrova anabáze, PhDr. Ladislav Stančo, Ph.D., 22. 3. 2016
Římské cesty. Všechny cesty vedou nejen do Říma, Doc. Jiří Musil, Ph.D., 29. 3. 2016
Vydaní na milost Poseidónovi. Plavení se po moři, PhDr. Pavel Titz, Ph.D., 5. 4. 2016
Hadrianus – císař cestovatel, PhDr. Petr Juřina, Ph.D., 12. 4. 2017
Vánoční čas v pohanském starověku, (mimo cyklus) PhDr. Pavel Titz, Ph.D., 13. 12. a 20. 12. 2016
Cyklus numismatických přednášek v Národním muzeu
spolupořádaných s Českou numismatickou společností:
Přípravné práce pro ražbu obyčejné stříbrné desetikoruny prof. Horejce, Ing. Radek Havel, 4. 1. 2016
Antické obrazy v islámském mincovnictví, Mgr. Petr Veselý, Ph.D., 1. 2. 2016
Ústí nad Labem na medailích, Milán Dubanič, 7. 3. 2016
Nové poznatky o keltském mincovnictví, PhDr. Jiří Militký, Ph.D., 4. 4. 2016
Václav Jan Seidan a jeho medaile, Milan Borůvka, 2. 5. 2016
Počátky římského mincovnictví, Mgr. Jiří Veselský, 6. 6. 2016
Bošilecký poklad, PhDr. Jiří Chvojka, 3. 10. 2016
Nález mincí pod hradem Pernštejn z období třicetileté války, Mgr. Dagmar Grossmannová, Ph.D., 7. 11. 2016
Série pamětních mincí římských panovníků z doby vlády císaře Traiana Decia, MUDr. Zdeněk Petráň, 5. 12. 2016
Přednášky Teatrologické společnosti
Recyklované divadlo – nové trendy v divadelní architektuře, Mgr. Vojtěch Poláček, 28. 1. 2016
Osobní památky na české dramatické umělce, PhDr. Hanuš Jordan, 31. 3. 2016