Výstavy Náprstkova muzea
Bedřich Hrozný. Sto let od rozluštění chetitského jazyka (15. 10. 2015 – 31. 3. 2016)
Venkovní panelová výstava na nádvoří muzea prezentovala návštěvníkům výběr z unikátní fotodokumentace archeologických výzkumů Bedřicha Hrozného na Předním východě. Výstava se konala u příležitosti 100. výročí rozluštění chetitského jazyka Bedřichem Hrozným.
Říše středu (23. 10. 2015 – 30. 9. 2016)
Výstava, zachycující tisíc let dějin Číny, prezentovala exponáty pocházející výhradně ze sbírek Náprstkova muzea. Vystavené předměty z 3. až 17. století dokumentovaly kontakty Číny s blízkými i vzdálenějšími zeměmi, vliv buddhismu na život společnosti, technologický a estetický vývoj keramiky a porcelánu, prolínání řemeslných technik v práci s kovem i nádheru tradičního čínského malířství.
Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu (5. 2. 2016 – 4. 9. 2016)
Výstava představila Afghánistán jako zemi s bohatou kulturní tradicí, kde se po staletí rozvíjela kultura a umění. Představen byl předislámský Afghánistán, afghánský buddhismus a buddhistické památky z lokality Mes Ajnak. Důraz byl kladen také na roli Afghánistánu jako obchodní spojnice mezi státy na Hedvábné stezce.
Afghánistán - zachráněné poklady buddhismu
Současný život na Nové Guineji (30. 6. 2016 – 31. 12. 2016)
Výstava fotografií představila současnou Papuu-Novou Guineu a její obyvatele. K vidění byly nejen ukázky pestrosti tradičního způsobu života, který se dnes oslavuje při kulturních show, ale i výjevy ze současného stylu života obyvatel největšího tropického ostrova světa, jejich obživa, zábava i respekt ke kultuře předků.
Lovci lebek (4. 11. 2016 – 18. 6. 2017)
Výstava návštěvníka přivedla na největší tropický ostrov světa Nová Guinea, jenž proslul přírodní, jazykovou a kulturní rozmanitostí. Přestože Evropané spatřili břehy ostrova již v 16. století, jeho vnitrozemí zůstávalo ještě ve 20. století velkou neznámou. Výstava prezentovala pestrou minulost i současnost kultur na tomto ostrově.
Zaniklý svět na fotografiích E. St. Vráze (4. 11. 2016 – 22. 1. 2017)
Výstava představila fotografie jednoho z nejznámějších českých cestovatelů Enrique Stanko Vráze (1860–1932). Tématem fotografií byl život místních obyvatel, architektura a příroda. Vrázův fond negativů a diapozitivů ve fotosbírce muzea je naprosto unikátní jak rozsahem (přes 7000 předmětů), tak stářím i oblastmi, kde byl pořízen.
Stálé expozice
Kultury Austrálie a Oceánie
Vojta Náprstek
Doprovodné programy a kulturní aktivity
V roce 2016 bylo realizováno celkem 45 edukačních programů k výstavám a expozicím pro základní a střední školy na objednávku, opomenuty nebyly ani programy pro zrakově a mentálně postižené návštěvníky. Pro dospělé bylo realizováno 7 tematických workshopů a pro rodiny s dětmi celkem 14 víkendových výtvarných dílen, 42 narozeninových oslav a příměstský tábor. Ve spolupráci s Historickým muzeem byla připravena „Konference sportování a cestování“. K výstavám, expozicím a dalším celodenním akcím (Týden s Afghánistánem, Mezinárodní den archeologie, Betlémská kulturní noc atd.) bylo zorganizováno celkem 35 přednášek na různá témata, komentované prohlídky, divadelní představení a mnoho dalších doprovodných programů.
Svět ve vitríně - nový edukační program
Nový edukační program nejen pro školy a zájmové skupiny, ale i pro širokou veřejnost s názvem „Svět ve vitríně“ představuje prostřednictvím malých měsíčních výstavek a doprovodných programů zajímavé předměty a sbírky z rozsáhlého a unikátního fondu muzea.
V roce 2016 proběhlo 5 výstav s doprovodným programem:
- Student Vojta Náprstek
- Výroba hedvábí a chov bource morušového
- Korálkové šperky z jižní Afriky
- Japonské hračky
- Zimní oděvy severoamerických Indiánů
Festival Barevné nádvoří
Festivaly, díky kterým mohli návštěvníci poznávat celý svět v centru Prahy. Připraveny byly workshopy, ukázky tanců a bojového umění, ochutnávky exotických gastronomických specialit, výtvarné dílny pro děti i dospělé, přednášky s promítáním a mnoho dalších aktivit.
Foto: Čokobene – benefiční módní přehlídka
- Čokobene – 4. 6. 2016
- Čajomír First Flush – 5. 6. 2016
- Festival čínské kultury – 25. 6. 2016
- Festival japonské kultury – 28. 8. 2016
- Náprstkovo víkendové knihkupectví – 17. 9. 2016
Výstavy konané ve spolupráci mimo objekt Náprstkova muzea
Indie. Země lidí a bohů – Muzeum ve Šlapanicích, Muzeum Brněnska (19. 2. 2016 – 1. 5. 2016)
Výběr z článků zpravodajského portálu Národního muzea Muzeum 3000
Sledujte restaurování nástěnné malby z Afghánistánu

Národní muzeum zachraňuje afghánské poklady

Šamanská výbava A. V. Friče

Kabylská čelenka ve sbírkách Náprstkova muzea

Děti celého světa na fotografiích cestovatele Vráze

Dobrodružné cesty tajemného E. St. Vráze

Nová Guinea – ostrov lovců lebek

Od Flugblätteru k Šípům: evoluce humoru v česko-amerických novinách ze sbírek Náprstkova muzea

Pojďte s námi do Afriky!
