Rekonstrukce, obnova a rozvoj objektů Národního muzea
Z pohledu obnovy a rozvoje materiální základny Národního muzea (dále jen „NM“) bylo klíčovou událostí uplynulého roku zahájení generální rekonstrukce hlavní muzejní budovy. Za přítomnosti předsedy vlády Bohuslava Sobotky a ministra kultury Daniela Hermana předalo NM 20. dubna 2015 Historickou budovu konsorciu stavebních firem Metrostav Praha, Průmstav Praha a IMOS Brno, které vyhrálo tendr na její generální rekonstrukci. Stavební a restaurátorské práce jsou plánovány na 42 měsíců a cena díla byla sjednána ve výši 1,636 mld. Kč vč. DPH.
Předmětná obnova národní kulturní památky, jejíž součástí je vybudování spojovací podzemní chodby mezi Historickou a Novou budovou NM, je realizována z finančních prostředků programu Podpora péče o národní kulturní poklad, respektive podprogramu Obnova a rozvoj materiálně technické základny NM. Cílem rekonstrukce je obnovit v plném rozsahu původní muzejní funkce budovy a zároveň v rámci současných historických prostorů zkvalitnit její využití, technické a obslužné vybavení. Novými lokálními stavebními intervencemi bude rozšířena užitná hodnota vnitřních prostor, a to jak výstavních, expozičních, tak i provozních, při zachování maximální autenticity budovy. Stavbou spojovací chodby mezi Historickou a Novou budovou vznikne muzejně-kulturní komplex provázaný po provozně technické stránce.
Ve sledovaném období bylo v rámci generální rekonstrukce vybudováno zařízení staveniště a probíhaly práce na ochraně uměleckých děl, uměleckořemeslných a historických stavebních prvků a konstrukcí v interiéru a exteriéru objektu. Byly odpojeny a odstrojeny stávající nevyužitelné instalace a technologické vybavení budovy. Byly zahájeny restaurátorské průzkumy a přípravy restaurátorských záměrů. Realizovaly se nezbytné bourací práce včetně statického zajištění, otloukání omítek, přípravy podkladu pro sananční omítky, škrábání maleb na stěnách atd. V souvislosti s realizací dvorní vestavby byl v levém nádvoří proveden záchranný archeologický výzkum, v rámci kterého bylo nalezeno torzo základových partií bastionu novoměstského opevnění. Po projednání s orgány památkové péče bylo rozhodnuto nemovitý nález v maximální možné míře zachovat formou ochranného překrytí. Dále byly provedeny přípravné práce speciálního zakládání ve dvoraně a průjezdu včetně vrtání mikropilot pro zajištění stavební jámy. V části budoucí spojovací chodby byly realizovány výkopové práce na komunikaci sloužící k vybudování nových komor k přeložení podzemních kabelových tras. Oproti časovému harmonogramu rekonstrukce jsou stavební práce ve skluzu, který by měl být vyrovnán v průběhu roku 2016.
V souladu s časovým harmonogramem pokračovaly práce na restaurování a odborných opravách volných interiérových prvků z Historické budovy. Konkrétně se jedná o 14 soch a 62 bust, které představují významné osobnosti české historie a dále původní mobiliář navržený architektem Schulzem. Současně probíhaly a v závěru roku byly dokončeny práce na zhotovení kopie sousoší dvou okřídlených chlapeckých Géniů nesoucích svatováclavskou korunu. Originál sousoší vykazoval značnou degradaci pískovce a poškození železných výztuh a kotev. V roce 2006 byl originál sousoší snesen z průčelí Historické budovy a následně bylo toto dílo podrobeno důkladnému restaurátorskému průzkumu. Na doporučení památkářů bylo rozhodnuto o vytvoření kopie sousoší pro osazení na původní místo v exteriéru budovy, přičemž galerijně zrestaurovaný originál bude vystaven v místě vyústění spojovací chodby do interiéru Historické budovy. Galerijní restaurování originálu sousoší, kromě zlacení kovových částí, bylo dokončeno v závěru roku 2015.
Vedle stavební části rekonstrukce probíhaly intenzivní přípravy spojené s budováním budoucích expozic a výstav. Týmy muzejních kurátorů připravily libreta pro jednotlivé expozice, které se staly základem pro vyhlášení dvoukolové soutěže na architektonické řešení expozic a výstavních prostor včetně organizace návštěvnického provozu. Soutěž NM vyhlásilo v červenci 2015 a předpokládáme, že vítězný návrh bude znám v průběhu II. čtvrtletí roku 2016.
Pokračovala částečná rekonstrukce Nové budovy NM (bývalá budova Federálního shromáždění). Stavební práce byly realizovány za částečně omezeného provozu a byly zaměřeny na nezbytně nutné dispoziční, provozně technické a požárně bezpečnostní úpravy vyvolané novým funkčním využitím objektu. Harmonogram rekonstrukce byl od zahájení stavby průběžně přizpůsobován aktuální situaci na stavbě, a to jak z hlediska limitujících provozních podmínek muzea, tak z důvodu dodatečně uplatněných nových stavebních prací a objektivně nepředvídatelných dodatečných prací, které jsou nezbytné pro řádné užívání a kolaudaci objektu. Náročný proces schvalovacího řízení představoval časovou zátěž, která negativně ovlivnila časový harmonogram rekonstrukce. Předpokládáme, že rekonstrukce bude dokončena ve II. čtvrtletí roku 2016.
Na základě rozhodnutí o uvolnění finančních prostředků ze strany Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ministerstvo kultury pověřilo NM úkolem vybudovat ve Všetatech na Mělnicku Památník Jana Palacha. V roce 2015 NM vykoupilo od současných majitelů nemovitost ve Všetatech, ve které student Jan Palach prožil většinu života. Souběžně s tímto procesem vyhlásilo NM architektonickou soutěž o návrh na stavební a umělecké řešení Památníku. Tato soutěž je koncipována jako otevřená, veřejná, anonymní a dvoukolová a jejím výstupem bude uzavření smlouvy s vybraným uchazečem na umělecké řešení Památníku a zpracování projektu pro územní rozhodnutí, stavební povolení a dokumentace pro provedení stavby. Předpokládáme, že smlouva s vybraným uchazečem bude uzavřena v průběhu II. čtvrtletí roku 2016.
V tabulkové části jsou uvedeny finanční zdroje, které byly přiděleny NM v rámci programového financování včetně jejich čerpání:
Název programu a název akce | Druh výdajů | Přidělené finanční prostředky v Kč |
Skutečnost 2015 v Kč |
Péče o národní kulturní poklad: | |||
Rekonstrukce Historické budovy NM | Investiční | 121 522 431,94 | 40 165 621,31 |
Rekonstrukce Historické budovy NM | Neinvestiční | 60 907 188,00 | 10 691 827,76 |
Rekonstrukce Nové budovy NM | Investiční | 87 130 000,21 | 59 395 827,25 |
Rekonstrukce Nové budovy NM | Neinvestiční | 2 572 900,09 | 1 845 693,39 |
Nové expozice v Historické a Nové budově NM |
Neinvestiční | 5 130 000,00 | 189 368,00 |
Reprodukce majetku státních kulturních zařízení: |
|||
Památník Jana Palacha ve Všetatech | Investiční | 3 064 488,00 | 1 753 028,00 |
Z uvedené tabulky je zřejmé, že disponibilní finanční zdroje nebyly vyčerpány na základě níže uvedených důvodů u těchto akcí:
- Rekonstrukce hlavní budovy – nižší objem stavebních činností oproti časovému harmonogramu, který byl způsobený zejména nedořešením smluvních vztahů konsorcia s potencionálními subdodavateli, se negativně promítnul i do výše finančního plnění;
- Rekonstrukce bývalé budovy Federálního shromáždění – náročný schvalovací proces objektivně nepředvídatelných stavebních prací se podílel na skluzu časového harmonogramu rekonstrukce a na nižším čerpání finančních zdrojů;
- Nové expozice v Historické a Nové budově Národního muzea – byly čerpány pouze náklady na odměny členů poroty architektonické soutěže;
- Památník Jana Palacha ve Všetatech – byly čerpány pouze finanční zdroje na pořízení domu, kde student Jan Palach vyrůstal.
Kromě výše uvedených projektů realizovalo NM řadu akcí menšího rozsahu, které významně přispěly k obnově a rozvoji materiálně technické základny muzea. Tyto akce byly financovány výhradně z finančních prostředků fondu reprodukce majetku. NM čerpalo předmětné zdroje například na vyhotovení projektové dokumentace rekonstrukce bývalých vojenských kasáren v Litoměřicích na depozitář Českého muzea hudby. Projekt byl následně rozpracován do formy zadávací dokumentace pro výběr dodavatele stavby. Vlastní soutěž byla vyhlášena v listopadu 2015, s výhledem zahájení stavby ve II. čtvrtletí roku 2016. V průběhu roku 2015 byly v Místodržitelském letohrádku ve Stromovce realizovány práce na celkové opravě fasády a balustrády věže včetně jejího statického zabezpečení. Pokračovaly přípravné a předprojektové práce na revitalizaci objektů Náprstkova muzea na Betlémském náměstí, v rámci kterých bylo dokončeno zaměření budov, byla provedena stavební pasportizace a stavební historický průzkum. V objektu depozitáře Terezín I byla realizována druhá etapa modernizace systémů měření a regulace a v rámci racionalizace spotřeby elektrické energie provedena záměna venkovního osvětlení s využitím LED technologie. V objektu depozitáře Terezín II byla vybudována obslužná komunikace a instalována zvedací plošina.
Také pro rok 2016 plánuje NM zapojit vedle dotací ze státního rozpočtu i fond reprodukce majetku jako doplňkový zdroj financování obnovy a rozvoje materiálně technické základny muzea, a to zejména při řešení dílčích technologických inovací, rekonstrukcí a oprav nevyhovujícího stavebně technického stavu budov.