Věda a výzkum v Českém muzeu hudby
Zaměstnanci Českého muzea hudby se v roce 2020 podíleli na řešení 5 výzkumných oblastí zaměřených na hudební historii a její osobnosti, hudební nástroje i zvukové dokumenty. V rámci těchto oblastí řešili 15 výzkumných cílů podpořených z institucionální podpory (IP DKRVO). Kromě těchto cílů se dále podíleli na řešení jednoho projektu základního výzkumu dotačního programu GAČR a jednoho projektu aplikovaného výzkumu programu NAKI. V rámci interního programu na podporu zejména mladší generace odborných pracovníků pokračoval v Českém muzeu hudby v roce 2020 jeden projekt.
Výsledky výzkumu byly bohužel ovlivněny pandemií a v jejím důsledku se některé plánované výstupy nepodařilo realizovat, některé připravované konference a publikace byly posunuty na příští rok. Navzdory nepříznivé situaci bylo prezentováno 6 příspěvků na odborných domácích i zahraničních konferencích, seminářích a workshopech a vydáno bylo 15 publikačních výstupů, z nichž byly 2 odborné knihy, 1 certifikovaná metodika a 1 funkční vzorek. Odbornými publikacemi byl druhý svazek kritické edice korespondence B. Smetany a kniha Slavní čeští skladatelé, vydaná u příležitosti uspořádání stejnojmenné výstavy v Historické budově Národního muzea. I v tomto roce vydalo České muzeum hudby časopis Musicalia, zaměřený především na muzikologické studie a reflexi odborné činnosti muzea. V rámci popularizace vědy prezentovali pracovníci Českého muzea hudby v roce 2020 veřejnosti své výzkumné aktivity formou přednášek, seminářů, workshopů, exkurzí, popularizačních článků a publikací v tištěné i online podobě.
Řada aktivit se přesunula do virtuálního prostoru. Muzeum Bedřicha Smetany zprovoznilo webový portál, jehož součástí je databáze ke Smetanovým skladbám. Metodické centrum dokumentace, konzervace a restaurování hudebních nástrojů (MCMI), od jehož vzniku uplynuly 4 roky, zveřejňuje na svých webových stránkách postupně databázi hudebních nástrojů a databázi jejich výrobců. Semináře se soustředily na aplikaci výsledků výzkumu centra do praxe.
V rámci oblasti Problematika zvukových dokumentů (v rámci IP DKRVO) byla vyřešena otázka dlouhodobé archivace a uložení fonografických válečků. Vydáním audiovizuálního díla Naše zlatá republika byl uzavřen výzkum zaměřený na Tomáše Garrigue Masaryka a hudbu jeho doby.
Tisková konference k objevení hlasu TGM na fonografickém válečku
Fonografický váleček s hlasem TGM ze dne 7. 3. 1930
Pracovníci Českého muzea hudby představili také živou hudbu. Pokud to dovolila epidemiologická situace, proběhly přednášky a koncerty ve spolupráci se Společností B. Smetany nebo koncerty ve Dvořákově muzeu (Klavírní kvarteto Josefa Suka). Pro amatérskou veřejnost byly určeny Tvůrčí dílny melodramu. V době, kdy se nemohly konat koncerty, měla veřejnost možnost zhlédnout několik hudebních vystoupení pracovníků Českého muzea hudby na webu Národního muzea nebo na facebooku. Připomeňme např. cyklus hudebních pořadů Advent s Národním muzeem I–IV nebo Koleda na doma. Širší povědomí o Českém muzeu hudby vytvářejí i příspěvky rozhlasové a televizní (medailon B. Smetany pro Českou televizi a dokument o Mé vlasti pro TV Arte, rozhovory pro Český rozhlas, pro Radio Classic a Proglas).
Projekty GAČR
Získané projekty v roce 2020:
- Bedřich Smetana: Korespondence III (1875–1879). Kritická edice (Období: 2020–2022; Řešitel za NM: Mgr. Sandra Bergmannová, Ph.D.)
Projekty NAKI
Probíhající projekty:
- Nový fonograf: naslouchejme zvuku historie. Vytvoření postupů a nástrojů pro evidenci, digitalizaci, zpřístupnění a dlouhodobou ochranu zvukových záznamů na historických nosičích v paměťových institucích (Období: 2018–2022; Řešitel za NM: Filip Šír, DiS.), pozn.: projekt spadá organizačně pod odbor ODIS
Interní granty
Probíhající projekty:
- Průkopníci byznysu se zvukem: Počátky obchodu, distribuce a šíření nejstarších zvukových nosičů před první světovou válkou v českých zemích (Období: 2019–2020; Řešitel za NM: Studničný Michal, DiS.; Bc. et Bc. Martin Mejzr; Mgr. et Ing. Vít Holeček)
Popularizace vědy
Popularizační přednášky pro veřejnost, semináře, workshopy
- Šustíková, Věra: Tvůrčí dílny melodramu pro amatérskou veřejnost, lektorka. Společnost Zdeňka Fibicha ve spolupráci s Národním muzeem – Českým muzeem hudby, únor 2020.
- Šustíková, Věra: Umělecké dílny melodramu pro adepty soutěže, hlavní metodička a lektorka. Společnost Zdeňka Fibicha ve spolupráci s Národním muzeem – Českým muzeem hudby, září 2020.
- Antonín Dvořák a ptactvo, doprovodná přednáška k výstavě Antonín Dvořák – Inspirace přírodou, Muzeum Antonína Dvořáka, 17. 9. 2020. https://www.nm.cz/ceske-muzeum-hudby/muzeum-antonina-dvoraka/antonin-dvorak-a-ptactvo
- Šír, Filip: A Pioneer of Sound Industry for Czechs in the United States: The First Ethnic Recordings by Ed. Jedlička, 22. 5. 2020. https://arsc.aviaryplatform.com/collections/939/collection_resources/25014
- Mejzr, Martin – Šír, Filip: Transatlantic Battlefront: How the Exiled Czech Comic Duo Voskovec and Werich Continued Resistance to Nazi Occupation Via Radio. 22. 5. 2020. https://arsc.aviaryplatform.com/collections/939/collection_resources/25016
- Mejzr, Martin – Šír, Filip: přednáška Voscovek a Wherrick: Calling Radio Prague. Praha, Werichova vila, 14. 6. 2020 http://www.werichovavila.cz/voscovek-wherrick-calling-radio-prague-2/
- Horová, Iva – Šír, Filip: Národní fonotéka opět na rozcestí. 21. konference Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2020, videokonference, 2. 12. 2020. https://www.skipcr.cz/akce-a-projekty/akce-skip/archivy-knihovny-muzea-v-digitalnim-svete/21.-konference-archivy-knihovny-muzea-v-digitalnim-svete-2020
Popularizační exkurze pro veřejnost
- Lebedová, Mariana: skupinové komentované prohlídky stálé expozice uzpůsobené požadavkům návštěvníků (školní skupiny, senioři, hendikepovaní)
- Mojžíšová, Olga – Reichová, Alena – Viktorová, Kateřina: komentované prohlídky expozice (17. 2., 9. 3., 20. 7.); výklad v expozici (2. 10.); výklad v expozici v anglickém jazyce (19. 2., 28 posluchačů).
- Komentované prohlídky výstavy Antonín Dvořák – Inspirace přírodou a stálou expozicí Muzea Antonína Dvořáka, 29. 1. 2020 (ZŠ Řevnice), 18. 2. 2020 (OundleSchool)
- Virtuální exkurze studentů Katedry informačních studií MUNI Brno ve fonotéce a zvukovém studiu NM Českého muzea hudby, 2. 12. 2020.
Popularizační projekty
- Šustíková, Věra: 23. Melodramfest, umělecká ředitelka, dramaturgie, režie, odborné úvodní slovo a programy. Společnost Zdeňka Fibicha ve spolupráci s Národním muzeem – Českým muzeem hudby
- Šustíková, Věra: 11. Mezinárodní soutěž Z. Fibicha v interpretaci melodramů, ředitelka, porotkyně
Program 3. 3. 2020 v Plzni. Zleva: Lenka Kavalová
a Věra Šustíková – úvodní slovo
Program 3. 3. 2020 v Plzni. Zleva: Věra Šustíková,
Jaromír Meduna, Tereza Kostková, Miroslav Sekera
- Společnost Zdeňka Fibicha ve spolupráci s Národním muzeem – Českým muzeem hudby.
- Festival Dvořákova Nelahozeves, spolupořadatel Muzeum Antonína Dvořáka, 6. 9. 2020.
- Zapůjčení Dvořákova klavíru na festival Dvořákova Praha. Muzeum Antonína Dvořáka, 18. 9. 2020.
Doprovodné akce
- Štefancová, Dagmar: Oblastní muzeum v Litoměřicích, výstava Sancta Maria. Mariánská úcta na Litoměřicku (realizace 26. 5. – 1. 11, 2020): k ozvučení výstavy byla připravena nahrávka písní ze Srkalova kancionálu – D. Štefancová: spartace a nastudování vybraných skladeb se Svatoludmilskou gregoriánskou scholou)
- Doprovodné akce k výstavě Antonín Dvořák a ptactvo (17. 9. 2020, Muzeum Antonína Dvořáka, přednáška a koncert)
- Koncert ze skladeb L. Janáčka, A. Dvořáka, J. Suka, G. Mahlera a A. Schnittkeho, Klavírní kvarteto Josefa Suka (28. 9. 2020, Muzeum Antonína Dvořáka)
Popularizační publikace (knihy, kapitoly v knihách)
- Hudební zvěřinec. Brožura k výstavě.
- Šustíková, Věra: text do programové knížky 40. Smetanovských dnů v Plzni 2020 pro koncert Koncertní melodram a píseň gala, 3. 3. 2020.
- Slavický, Tomáš: spoluautorství výstavy a katalogu: Kosek, Pavel, Bočková, Hana – Drozda, Martin – Dufka, Jiří – Frolcová, Věra – Hanzelková, Marie – Jochmanová, Andrea – Kovárová, Kateřina – Medříková, Petra – Poláková, Jana – Slavický, Tomáš – Vlková, Markéta: Do Brna široká cesta: Kramářské písně se světskou tematikou: Katalog k výstavě (2020): Hana Glombová, ed. Brno: Moravské zemské muzeum, 2020.
Popularizační články (tisk, online)
- Karfusová, Veronika – Vít Krumpholzová, Olga – Lebedová, Mariana: Sbírky Knihovny Národního muzea na výstavě Hudební zvěřinec. Acta Musei Nationalis Pragae – Historia litterarum | 2020/65/3-4. https://publikace.nm.cz/periodicke-publikace/amnphl/65-3-4
- Štefancová, Dagmar: Programní text ke koncertu Českého spolku pro komorní hudbu (3. 2. 2020: sonáty pro violu a klavír, J. Brahms, R. Schumann).
- Štefancová, Dagmar: Programní text ke koncertu Českého spolku pro komorní hudbu (11. 3. 2020: H. Krása, B. Smetana, Ant. Dvořák).
- Štefancová, Dagmar: Programní text ke koncertu České filharmonie (23. 2. 2020: L. Janáček, J. Rejcha, F. Mendelssohn Bartholdy).
- Šustíková, Věra: Koncertní melodram a píseň gala. Recenze koncertu. Hudební rozhledy, 3. 3. 2020.
- Mojžíšová, Olga: Smetana, Liszt. Průvodní text k CD „Miroslav Sekera. Piano“. Supraphon 2020.
- Šír, Filip: Když na etiketách gramodesek soupeřil lišák se psem. Mladá fronta Dnes. 2020, 31(97), s. 13. (25. 4. 2020) https://www.pressreader.com/czech-republic/mf-dnes/20200425/281895890390481
- Kde domov můj? Poslechněte si nejstarší dochovaný záznam české hymny z roku 1901. Lidovky, 14. 2. 2020. https://www.lidovky.cz/domov/kde-domov-muj-poslechnete-si-nejstarsi-dochovany-zaznam-ceske-hymny-z-roku-1901.A200213_152800_ln_domov_pev?
- Poslechněte si neznámý záznam hlasu prezidenta Masaryka. Badatele překvapilo, že vůbec existuje. Lidovky, 4. 3. 2020) https://www.lidovky.cz/domov/poslechnete-si-neznamy-zaznam-hlasu-prezidenta-masaryka-badatele-prekvapilo-ze-vubec-existuje.A200304_101800_ln_domov_tmr?
- Šír, Filip: Gabriel Gössel: Největší český znalec šelakové éry. Harmonie 29. 4. 2020, s. 32–33. http://www.muzikus.cz/save/1/elektronicka-vydani/c1f9b5abbc287ee6047eeef9410aedc0/index.php?idc=52297
- Filip Šír a Nový fonograf, 25. 6. 2020. https://www.dchabry.cz/zpravodaj/4567-cervenec-srpen-2020
- Za sílou zvuku. Rozhovor s Marianem Schüllerem, 2020. https://novyfonograf.cz/o-nas/za-silou-zvuku/
Mediální vstupy
- Bergmannová, Sandra: Natáčení medailonu o B. Smetanovi do ČT v rámci skladatelových narozenin, 19. 2., vysíláno 2. 3. 2020.
- Bergmannová, Sandra – Mojžíšová, Olga: TV ARTE (Francie) – účinkování v dokumentu o Mé vlasti B. Smetany. https://www.arte.tv/de/videos/101660-001-A/tschechien-smetana-der-nationalkomponist/
- Bergmannová, Sandra: rozhovor pro RadioClassic k výstavě Slavní čeští skladatelé. 22. 10. 2020.
- Bergmannová, Sandra: rozhovor pro Český rozhlas, francouzská stanice. 12. 12. 2021. https://francais.radio.cz/au-musee-national-quatre-compositeurs-tcheques-pour-une-exposition-8702531
- Tisková konference Národního muzea k objevu dosud nezveřejněné nahrávky. 4. 3. 2020. https://www.youtube.com/watch?v=iD71WG0qAYg
- Nahrávky Voskovce a Wericha. 17. 6. 2020. https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/220411000100617/obsah/774317-nahravky-vysilani-voskovce-a-wericha
- ČRo: Vizitka s Filipem Šírem. 5. 3. 2020. https://vltava.rozhlas.cz/jsem-prekvapeny-ze-zaznam-narozeninove-reci-prezidenta-masaryka-nikdo-nepremazal-8158961
- Dopoledne s Proglasem: Historie ve znamení zvuku. 24. 8. 2020. https://slovo.proglas.cz/program/detail-poradu/2020-08-24-09-00-00/
- Fonografický poklad v Technickém muzeu v Brně (Michal Studničný, 17. 6. 2020). https://novyfonograf.cz/publikace/fonograficky-poklad-v-technickem-muzeu-v-brne/
Účast zaměstnanců na konferencích a seminářích
- Kabelková, M.: Václav Jan Tomášek – hudebník hraběte Jiřího Františka Buquoye. – Jen pravda je diadém umění; ČR, Praha, 22. 9. 2020. O (DRKVO 2019–2023/20.II.b)
- Kabelková, M.: Drei Schwestern geborene Ebert – Wilhelmine Tomaschek, Juliane Glaser und Elisabeth Hansgirg. – Women in Nineteenth Century Czech Musical Culture. ČR, 23.–24. 10. 2020 (on-line konference). O (DRKVO 2019–2023/20.II.b)
- Žůrková, T.: La musica da caccia nei paesi boemi del Sei e Settecento. – Musica a Corte. Il corno da caccia tra Piemonte ed Europa (XVI–XIX s.); Itálie, Turín; 20.–21. 2. 2020. O (DKRVO 2019–2023/21.III.b)
- Mojžíšová, O.: Bedřich Smetana – umělec a člověk své doby. – Zdeněk Fibich: profesní podoby skladatele. ČR, Olomouc 21.–23. 9. 2020. O (DKRVO 2019–2023/22.II.b)
- Šír, F. – Mejzr, M: Transatlantic Battlefront: How the Exiled Czech Comic Duo Voskovec and Werich Continued Resistance to Nazi Occupation Via Radio. – 54th Annual ARSC Conference – Virtual Conference, USA, 21.–23. 5. 2020. O (DKRVO 2019–2023/24.II.b)
- Šír, F.: Pioneer of Sound Industry for Czechs in the United States: The First Ethnic Recordings by Ed Jedlička. – 54th Annual ARSC Conference – Virtual Conference, May 21–23, 2020 USA, 21.–23. 5. 2020. O (DKRVO 2019–2023/24.II.b)